از چین درد گرفتیم ولی درس نه! | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 17813
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱ |
سعید اشتیاقی، عضو اتاق بازرگانی استان تهران:

از چین درد گرفتیم ولی درس نه!

در بین کشورهای جهان کشوری که تقریبا 20 % جمعیت جهان را در خود جای داده یعنی از هر 5 نفر در جهان یک نفر در آن جا زندگی می کند و تقریبا20 % از اقتصاد جهان را نیز در اختیار دارد یعنی یک پنجم از GDP دنیا در آن کشور تولید می شود.
از چین درد گرفتیم ولی درس نه!

در بین کشورهای جهان کشوری که تقریبا ۲۰ % جمعیت جهان را در خود جای داده یعنی از هر ۵ نفر در جهان یک نفر در آن جا زندگی می کند و تقریبا۲۰ % از اقتصاد جهان را نیز در اختیار دارد یعنی یک پنجم از GDP دنیا در آن کشور تولید می شود.
چین که سهم ۳۳ % در رشد اقتصادی جهان را نیز دارد. این روزها به‌خاطر شیوع ویروسی به نام کرونا در صدر اخبار جهان قرار گرفته است. از روزهای ابتدایی تأثیرات این ویروس به اقتصاد جهان می گذرد و امروز ما باید از چین بیاموزیم که چطور در اوج بحران با ساختن بیمارستانی فقط در ۱۰ روز قدرت توسعه اش را به رخ جهانیان می کشد، کاری که از کم‌تر کشوری بر می آید و این هفته با ورود این ویروس به کشور ما ، باعث شد که بیشتر به این مهم پی ببریم.
خاطرم هست که در نمایشگاه عرب هلث بسیاری از تجار ایرانی به دلیل ورود برخی از چینی ها، سفر را کنسل نموده و یا در نمایشگاه گلفود دبی که خود اینجانب نیز شرکت کردم به ندرت شاهد چینی ها بودم که نشان از رعایت و کنترل این موضوع از جانب دولت چین است.
این شرح حال بسیاری از تجار و فعالین اقتصادی است که برای محافظت از خودشان مجبورشده اند  از سفر های تجاری به مقاصد چین یا کشور های دیگر صرف نظر کنند و قطعا این موضوع در صادرات ما تأثیر به‌سزایی خواهد داشت و با نگاهی ساده می توان فهمید که این ویروس تأثیر  مهمی در روابط تجاری ما خواهد گذاشت.
اگرچه زود است برای تصمیم گیری و به طور قطع اظهار نظرکردن اما نمی شود از تأثیرات و خسارات اقتصادی این ویروس چشم پوشی کرد.
 سقوط قیمت نفت، بورس های آسیایی که موتور رشد اقتصادی جهان به شمار 
می رود و اینکه ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کرده نشان از تأثیر اقتصادی این ویروس دارد که در روزهای ابتدایی شاهد آن بودیم.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در چین اعلام کرد درحال حاضر هیچ مدرکی دال بر انتقال این ویروس از طریق کالا ها نیست و معمولا از طریق دستگاه تنفسی است.
خسارت های اقتصادی فراگیر شدن بیشتر این ویروس نه فقط برای چین بلکه برای کشورهای دیگر و در کل اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است.
ووهان ۳۱۹میلیون گردشگر در سال میلادی گذشته داشته است که در آمدی ۳۵۷ میلیارد دلاری نصیب چین کرده است که تأثیر شگرفی در رشد اقتصادی چین و همچنین رشد اقتصادی جهان خواهد گذاشت و حال کل این شهر در قرنطینه به سر می برد.لغو سفرهای مسافرتی، پرواز ها به چین، بسته شدن مراکز اقامتی مثل هتل ها و مراکز تفریحی تا سقوط ارزش سهام در بورس از تبعات شیوع این بیماری در چین است. ضمن اینکه در آمد بعضی کشور های توریست پذیر از محل گردشگران چینی تحت الشعاع قرار گرفته است.
به گزارش بلومبرگ در شیوع ویروس کرونا دولت از بانک های این استان درخواست کرد تا در رابطه با وام های بدهکار، از سخت‌گیری خود کاسته و اهداف سود آوری را کاهش دهند.
طبق گزارش مجمع جهانی اقتصادی تاکنون حدود ۸۰ هزار نفر به ویروس کرونا آلوده شده اند و نزدیک به ۲۶۳۰ نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند. میلیون ها  چینی برای اولین بار از خانه کارهای مرتبط با ساکنان خود را انجام می دهند.
برخی شهرها تعطیل و برخی دیگر نیمه تعطیل. کارگران از شهرهای خود به محل کار بازنگشته اند و از آنجا که چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ما محسوب می شود قطعا در اقتصاد ما نیز تأثیر فراوان خواهد گذاشت و با کاهش صادرات نفت،کاهش ۲۵۰تا۵۰۰ میلیون دلاری در ماه برای ما خواهد داشت و در بخش داخلی نیز کسب و کارهای ما دچار کسادی خواهند شد. کسب وکار هایی که یک‌سال چشم خود را به شب عید دوخته بودند و حال با این اوضاع شاهد رکود آن‌ها می شویم.
 دیگر بخش ها نظیر گردشگری، حمل و نقل، هتل ها، پوشاک و خیلی دیگر از اصناف دیگر هم تحت تأثیر این اتفاق قرار خواهند گرفت.
انتظار مي رود دولت در این زمینه اقدامات ذیل را در دستور کار قرار دهد ؛
۱٫ اقدام عاجل،جدی و سختگیرانه برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس
۲٫ کنترل قیمت های اجناس ضروری مردم در این بحران
۳٫ اقدام برای تنفس مالیاتی برای صنوف تحت الشعاع قرار گرفته
۴٫ اقدام حمایتی برای واحدهای بدهکار بانکی در کسر سودهای بانکی

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.